slider

Na czym polega Metoda Integracji Sensorycznej (SI)?

Terapia SI polega przede wszystkim na usprawnieniu pracy systemów sensorycznych i procesów układu nerwowego. Czym się ona charakteryzuje i w jakich przypadkach jest skuteczna? Co warto wiedzieć na temat Metody Integracji Sensorycznej?

Czym jest integracja sensoryczna?

Dzięki integracji sensorycznej możliwe jest odczuwanie, porządkowanie, składanie w spójną całość oraz rozumienie relacji pomiędzy bodźcami;

  • wzrokowymi;
  • słuchowymi;
  • dotykowymi;
  • pochodzącymi z ruchu i grawitacji;
  • węchowymi i smakowymi.

Docierają one do mózgu za pomocą zmysłów. To ich właściwe odbieranie dyktuje w człowieku zachowania adekwatne do konkretnej sytuacji. To właśnie dzięki integracji sensorycznej dziecko może poruszać się w skoordynowany sposób, skupiać uwagę na zabawie, a także nawiązywać prawidłowe relacje międzyludzkie. Proces integracji najbardziej intensywnie przebiega w ciągu pierwszych trzech lat życia. Czasem jednak zdarzają się pewne nieprawidłowości. Właśnie wtedy pomocna może okazać się terapia metodą integracji sensorycznej.

Jak przebiega terapia Metodą Integracji Sensorycznej?

Terapia Metodą Integracji Sensorycznej może być prowadzona wyłącznie przez wykwalifikowanego terapeutę. Podstawą do jej rozpoczęcia jest szczegółowa diagnoza. Terapia integracji sensorycznej często nazywana jest także „naukową zabawą” i odbywa się ona w odpowiednio wyposażonej sali. Poprzez przyjemne i interesujące dla dziecka czynności dochodzi do integracji bodźców zmysłowych oraz doświadczeń płynących do ośrodkowego układu nerwowego. W efekcie pozwala to na lepszą organizację działań i zachowań. Warto wiedzieć, że taka terapia nie ma na celu nauki konkretnych umiejętności. Jest ona jedynie narzędziem, które pomaga znacznie usprawnić pracę systemów sensorycznych i procesów układu nerwowego.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.