slide

Aktualności/Blog

logopeda.jpg

Jakie znaczenie ma prawidłowe połykanie w terapii logopedycznej?

Kiedy rodzice zauważą coś niepokojącego w mowie dziecka, na przykład mówi ono niewyraźnie albo sepleni, powinni jak najszybciej udać się do logopedy. Znajdzie on przyczynę problemu i pomoże ją wyeliminować. Okazuje się, że często wady wymowy mogą być powiązane z nieprawidłowym połykaniem przez dziecko. Dowiedz się więcej na ten temat.
mozg.jpg

Na czym polega integracja sensoryczna?

W każdej minucie życia do układu nerwowego człowieka dociera wiele bodźców zewnętrznych, które są odbierane za pomocą zmysłów: wzroku, słuchu, węchu, dotyku, smaku, czucia głębokiego (receptorów proprioceptywnych) oraz równowagi (receptorów przedsionkowych). Za ich prawidłową interpretację odpowiada tzw. integracja sensoryczna. Integracja sensoryczna pozwala na prawidłowe odczytywanie informacji docierających z zewnątrz oraz umożliwia reagowanie adekwatne do zaistniałych sytuacji. Jest procesem, który zachodzi w układzie nerwowym poza świadomością człowieka i towarzyszy mu do końca życia.
SI.jpg

Dlaczego terapia sensoryczna ma tak szerokie spektrum działania?

W pierwszych latach życia człowieka zmysły doświadczają nieprawdopodobnej ilości bodźców. Żeby zorientować się w otaczającej rzeczywistości, umysł musi prawidłowo łączyć i porządkować rozmaite wrażenia. Proces ten nosi miano integracji sensorycznej. Czasem zdarza się, że nie przebiega on prawidłowo. Co może o tym świadczyć? Na przykład problemy z mową, trudności z koncentracją czy ogólna ospałość bądź nadwrażliwość na pewne bodźce. Jest to dość duży problem, ponieważ nieprawidłowa integracja sensoryczna czyni problematycznym codzienne funkcjonowanie. Na szczęście jednak dzięki odpowiedniej terapii można poprawić sposób przetwarzania wrażeń zmysłowych.
ADHD.jpg

Jak kontrolować złość u dziecka z ADHD?

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, czyli ADHD jest zaburzeniem, które rozpoczyna się we wczesnym dzieciństwie i obejmuje trzy grupy objawów: zaburzenia koncentracji uwagi, nadmierną ruchliwość i nadmierną impulsywność. ADHD rozpoznaje się na podstawie kryteriów diagnostycznych klasyfikacji ICD-10, w centrum terapii, takim jak Sensorium. Objawy występują przed 7 rokiem życia dziecka i trwają co najmniej przez 6 miesięcy. Utrudniają codzienne funkcjonowanie i pojawiają się w środowiskach, w których dziecko funkcjonuje, w przedszkolu lub szkole i w domu.
logopeda.jpg

Wczesne ćwiczenia z logopedą – dlaczego to takie ważne?

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy posłać dziecko na wizytę kontrolną do logopedy. Często odwleka się ten moment w nieskończoność, tłumacząc błędy w wymowie różnego rodzaju stereotypami. Chociaż wydawać by się mogło, że na ingerencję jest jeszcze czas, zawsze lepiej jest zapobiegać, zamiast leczyć.
objawy-autyzmu.jpg

Jak rozpoznać pierwsze objawy autyzmu?

Autyzm jest zaburzeniem rozwojowym związanym z nieprawidłową pracą mózgu. Choć jego objawy i stopień, na jakim funkcjonują osoby z tym zaburzeniem są zróżnicowane, to wszystkich autystyków łączą trudności związane z relacjami społecznymi, emocjami, porozumiewaniem się i odbieraniem bodźców.
007.jpg

Tomatis w okresie ciąży

W wielu krajach przyszłe mamy korzystają z Metody Tomatisa w okresie przygotowań do porodu. Dlaczego?
10.jpg

Dziesięć zasad profilaktyki logopedycznej

Dziesięć zasad domowej profilaktyki logopedycznej dla rodzica
15.jpg

Kilka pomysłów na ćwiczenia SI

Problem zaburzeń związanych z integracją sensoryczną dotyka nas wszystkich, w mniejszym bądź większym stopniu.
027.jpg

Metoda Tomatisa – na czym polega?

Metoda Tomatisa – na czym polega stymulacja audio-psycho-lingwistyczna?
02.jpg

Świadomość logopedyczna rodziców

W każdym domu powinien być numer telefonu logopedy; specjalisty, który równolegle z kontrolami lekarskimi, powinien sprawdzać rozwój mowy dziecka.
04.jpg

(NIE)uważne dziecko...?

NIEUWAŻNE DZIECKO, czyli problemy z uwagą słuchową u dzieci w wieku (przed)szkolnym.
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.