slider

Jak wygląda test uwagi słuchowej w metodzie Tomatisa?

Terapia metodą Tomatisa ma na celu zbadanie relacji, jakie zachodzą między uchem a głosem u dziecka. To oznacza, że pacjent poddawany jest badaniu przebiegu relacji między słuchaniem a komunikowaniem się za pomocą odpowiedniego sprzętu. Dzięki terapii pacjent efektywniej obiera dźwięki, a problem z komunikacją rozwiązuje się, co wpływa na prawidłowy rozwój małego pacjenta i poprawia jego ogólne zachowanie.

Kiedy warto zastosować metodą Tomatisa?

Trening słuchowy metodą Tomatisa ma na celu kształtowanie umiejętności aktywnego i świadomego słuchania szczególnie u dzieci, co w efekcie poprawia ich funkcjonowanie w różnych sferach życia. Dlatego metoda ta jeszcze szczególnie polecana u osób w młodym wieku szkolnym, które mają trudności w czytaniu i pisaniu, nie potrafią syntetyzować głosek, sylab i wyrazów oraz mają trudności z wykonywaniem zadań związanych z orientacją przestrzenną. W wielu starszym metoda ta jest pomocna przy problemach z czytaniem ze zrozumieniem, wolniejszej pracy na lekcji oraz w trudnościach w matematyce.

Test uwagi słuchowej krok po kroku

Przed przystąpieniem do treningu słuchowego przeprowadza się diagnostykę podczas konsultacji audiopsychofonologicznej. Wykonuje się też uwagi i lateralizacji słuchowej. Test uwagi słuchowej pozwala zdiagnozować zakłócenia i nieprawidłowości w trzech podstawowych obszarach, do których należy: sfera koordynacji ruchowej, sfera komunikacyjna i językowa oraz sfera aktywności twórczej. Dzięki testowi terapeuta jest w stanie określić poczucie równowagi i schematu ciała pacjenta, jego poczucie rytmu, zdolności praktyczne i matematyczne, umiejętność kontroli własnego głosu oraz zdolność do syntetycznego myślenia. Dzięki terapii rozwijają się umiejętności słuchowe pacjenta, które wpływają na jego wyobraźnię i zdolności językowe.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.