slider

Jak rozpoznać wczesne objawy autyzmu?

Autyzm to zaburzenie rozwojowe, które występuje u około 30 na 10 000 osób. Częściej diagnozowany jest u chłopców niż u dziewczynek. Daje on charakterystyczne objawy, które można zauważyć już w pierwszych latach życia. Po czym można je rozpoznać?

Jak objawia się autyzm?

Choć pierwsze objawy autyzmu pojawiają się najczęściej przed ukończeniem przez dziecko 3 roku życia, rodzice często dostrzegają pewne niepokojące zachowania znacznie wcześniej. Najbardziej charakterystyczne symptomy tego zaburzenia to m.in.:

  • małe zainteresowanie ludźmi;
  • brak kontaktu wzrokowego;
  • brak reakcji na swoje imię w 12 miesiącu życia;
  • brak gaworzenia do 12 miesiąca życia;
  • nikła ekspresja i mimika twarzy;
  • brak zabawy „na niby” do 18 miesiącu życia.

Wczesne zauważenie objawów jest niezwykle istotne, ponieważ pomaga rozpocząć terapię autyzmu w pierwszych latach życia. To z kolei pozwala osiągnąć lepsze efekty i wpłynąć na poprawę zachowań oraz prawidłowy rozwój dziecka.

Kiedy rozpocząć terapię autyzmu?

Dużym problemem w terapii autyzmu jest zbyt późne zdiagnozowanie problemu. Do poradni należy wybrać się więc od razu, gdy tylko zostaną zauważone niepokojące objawy. Warto pamiętać przy tym, że autyzm nie jest chorobą. Co za tym idzie, nie można go wyleczyć. Jednak odpowiednio przeprowadzona terapia może przynieść zaskakująco pozytywne skutki i pomóc dostosować się dziecku do sytuacji społecznych. Warto pamiętać, że każda osoba ze spektrum autyzmu powinna być pod stałą opieką specjalisty. Niezależnie od tego, na którym etapie rozwoju dziecko zacznie przejawiać objawy zaburzenia, należy niezwłocznie zgłosić się do specjalistycznej poradni. W dorosłym życiu autyzm może powodować poważne problemy w życiu społecznym i znacznie utrudniać, a nawet uniemożliwiać prawidłowe funkcjonowanie.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.